AGM Iluminatoarele cu infraroșu cu rază foarte lungă de acțiune Sioux Torch oferă capacități avansate de vizualizare cu intensificare a imaginii dispozitivelor de vedere nocturnă și sunt ideale pentru operațiuni în condiții de lumină ambientală redusă sau inexistentă.
Iluminatorul dispune de reglaje pentru divergența câmpului vizual și intensitatea iluminării de la 0~100% prin intermediul unui comutator de la distanță continuu, extinzând capacitățile dispozitivului de vedere nocturnă. Unul dintre cele mai puternice iluminatoare cu infraroșu de pe piață, AGM Torța Sioux Torch este echipată cu o baterie reîncărcabilă 18650 și un încărcător. Gama Sioux Torch include modelul Sioux Torch-850 cu o lungime de undă de vârf de 850 nm și modelul Sioux Torch-940 cu o lungime de undă de vârf de 940 nm. Lungimea de undă de 850 nm este standard pentru majoritatea aplicațiilor de vedere nocturnă. Sursa de lumină de 850 nm produce o strălucire roșie slabă la expunere directă, dar în rest nu este vizibilă cu ochiul liber. Principalul avantaj al lungimii de undă de 940 nm este că este complet invizibilă.
| Dispozitive de viziune nocturnă compatibile |
Digital Gen 1 Gen 2 Gen 3 |
| Lungimea de undă de vârf | 850 nm |
| Tip emițător IR | LED (Osram) |
| Putere LED | 5 W |
| Moduri de alimentare |
Putere maximă / Reglarea intensității de la 0~100% prin comutatorul de la distanță fără trepte |
| Gama de iluminare | Până la 650 m |
| Divergență | 2 ° până la 31 ° |
| Controale | Buton capac spate, comutator de la distanță |
| Baterie Tip | O singură baterie reîncărcabilă 18650 (3.7 V) |
| Durata de viață a bateriei (funcționează la 20 ° C) | • Până la 1.5 ore (putere maximă) |
| Evaluarea de mediu | Impermeabil, IP68 |
| Gama de temperatură de funcționare | -30 la + 50 ° C (-22 la + 122 ° F) |
| Greutate | 195 g (0.42 lb) |
| Mărimea | 172 × 56 × 56 mm (6.8 × 2.2 × 2.2 in) |
| Pachetul include |
Iluminator IR, Comutator de la distanță, Suport, 18650 Baterie reîncărcabilă, încărcător, manual |